« Úvod | Jaroslav Dušek - O ČAS... »

Instinkt


Tenhle film jsem kdysi viděla a hodně mne oslovil. Teď, po několika letech, když dešťový kapky buší na okno se dívám znovu. Kdo viděl, asi pochopí. Jeden z těch mála příběhů, který v člověku pohnou něčím, co se možná do téhle chvíle ozývalo jen občas. A najednou to křičí a buší a...pláče. Příběh o sžití se s přírodou, o ztracených iluzích, o toleranci, o moci a ztrátě.
Teď se kolem sebe rozhlížím a nedává mi smysl nic z toho co dělám, nic z toho co mám... A připomíná se mi citát z knížky od Millmana. "Dotkni se jen cípkem soucitu Země..." A tohle je další věc v mým životě, která ve mě vždycky probudí něco, co na čas smaže všechno kolem. Všechno to: Tohle si koupim, tohle bych chtěla mít...
Přála bych si žít jako hlavní hrdina toho filmu.....Tenhle film je pro mne velmi osobní záležitostí. Je to ztělesnění jednoduchosti, vlastního rozhodnutí a způsobu života, kterej si pro sebe přeju... Dřív jsem si myslela, že poznat to, po čem toužíme je to hlavní. Dneska už si to nemyslím. Jistě, je to podstatný, ale důležitější a mnohem těžší je nalézt odvahu, najít sílu ke změně. A tady si vždycky připomenu jeden ze zenových příběhů, když k jednomu mistrovi přijde chlapec a chce se od něj učit... Mistr mu násilím strčí hlavu pod vodu, až chlapce málem utopí. A pak mu řekne: "Přijď, až se budeš chtít něco naučit tak moc, jak moc jsi teď toužil po vzduchu."
Občas, když si představuju, jak odejdu, jak najdu...ptám se sama sebe: Už toužím po změně tak moc, jako on po vzduchu?
A nezjistím to, dokud si tu "hlavu pod vodu" nestrčím taky. Jedno vím jistě. Tohle, co je teď tady kolem mě... to nechci žít. Nestojí to za to.


23.10.2011 18:59 | Autor: Z* | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se